Servis PHEV, BEV, MHEV, HEV

Mimo servis běžných aut se spalovacím motorem opravujeme také i PHEV, BEV, MHEV a HEV vozidla.

AUTOSERVIS K+F PHEV, BEV, MHEV, HEV

PHEV – Plug-in hybrid

Označovaný také jako hybrid do zásuvky. Jde o hybridní automobil, jehož baterie lze dobíjet z externího zdroje elektrické energie (ze zásuvky). Typickým příkladem je koncernová Škoda Superb iV, která díky kombinaci spalovacího a elektrického motoru dává výkon až 160 kw a točivý moment až 400 Nm.

škoda superb iV
tesla s plaid

BEV – bateriové elektrické vozidlo

V dnešní době jde o nejvyšší formu elektrifikace v automobilovém průmyslu. Místo spalovacího motoru se o pohon u BEV aut stará jeden nebo více elektromotorů. Elektrickou energii bere auto z baterie, nejčastěji umístěné na „břiše“ auta. Díky takto umístěným bateriím má auto těžiště velmi nízko a je tak skvěle ovladatelné. Kapacita baterií se pohybuje v rozmezí 40-100 kWh, kterou je potřeba dobíjet. Například automobilka Tesla u svého modelu S plaid nabízí výkon až 750 kW, 1 140 Nm, dojezd 840 km a zrychlení 0-100 km/h za 1.99 s.

MHEV – mild hybrid

Jde o auta s klasickým spalovacím motorem v kombinaci s elektrickým motorem, který je využíván převážně jako pomocník pro akceleraci nebo při nízkých rychlostech. Nejčastěji se u MHEV setkáte s 24V nebo 48V. Výkony takových motorů se pohybují nejčastěji do 20kW a v kombinaci se spalovacím motorem se tak jedná o automobily, které dokážou být velice úsporné. Příkladem může být Audi SQ5 TDI MHEV, které dává kombinovaný výkon až 255 kW a 700 Nm.

Audi SQ5 TDI MHEV
lexus lc500h HEV

HEV – hybridní elektrické vozidlo

Jde o kombinaci spalovacího a elektrického motoru. Jedná se o velmi rozšířené kombo a průkopníkem v tomto segmentu je japonská automobilka s vozy Toyota a jejich luxusnější odnoží Lexus. Jako příklad může posloužit Lexus LC500h, který v kombinaci elektrického a spalovacího motoru získává výkon až 220 kw a 348 Nm a to vše při spotřebě okolo 6.5 l benzínu na 100 km.